بربت نواز

گاه نویس های یک بربت نواز

هنرجویانِ زیادی بارها راجع به سازهای بربت موجود در بازار ایران، کیفیت آن‏ها و مقایسه‏شان با سازهای غیر ایرانی‏ پرسیده‏اند. به دلیل تکرار این پرسش و اهمیت آن در این مطلب به پاسخ آن می‏پردازم.

 دوستی سوال کرده بودند که آیا بربتی که در کنسرت‏های اروپا به همراه داشته‏ام ساز سوکر است؟ در پاسخ ایشان باید بگویم که بله، سازی که در این کنسرت‏ها نواختم از ساخته‏های ابراهیم سوکَر، بربت ساز معروف کشور سوریه است و من در مسافرت‏های طولانی از این ساز استفاده می‏کنم. ساز سوکر، ساز خوش‏صدایی‏ست اما متاسفانه از آنجا که این سازها در مناطق مرطوب و مدیترانه‏ای سوریه ساخته می‏شوند هنگامی که به ایران می‏رسند، به علت تغییرات آب و هوایی، ترک می‏خورند.

دلیل دیگر تغییر شکل این سازها می‏تواند استفاده از چوب تازه باشد. به دلیل آن که تولیدات ساز سوکر زیاد است و علاوه بر کشور سوریه، به بسیاری از کشورهای دیگر از جمله ایران نیز برده می‏شود ممکن است که فرصت کافی برای خشک شدن چوب به آن داده نشود و چوب‏های مورد استفاده برای ساختِ ساز تَر باشند و تغییر شکل چوب، بر اثر خشک شدن تدریجی آن، پس از ساخت ساز انجام پذیرد که باعث ترک و شکستگی در ساز می‏شود. با این حال به دلیل خطراتی که در سفر ساز را تهدید می‏کند، ترجیح می‏دهم ساز سوکر را به همراه داشته باشم و سازهای سازندگان ایرانی را در استودیو مورد استفاده قرار دهم تا نگران صدمات احتمالی به آن‏ها نباشم.

 به طور کلی با سازهایی که توسط سازندگان ایرانی ساخته می‏شوند موافق‏تر هستم و از سازهای آنها استفاده می‏کنم و به دو دلیل همیشه به هنرجویان پیشنهاد می‏کنم که بربت‏های ساختِ سازندگان خوب ایرانی را تهیه کنند.

1.       به دلیل کیفیت ساخت و صدادهی مطلوب بربت‏های ساخت ایران.

2.       به دلیل حمایت از سازندگان ایرانی که وظیفه تمامی نوازندگان ایرانی‏ست.

 

بربت نریمان 

(بربت نریمان آبنوسی)

بربت عرفاتی

(بربت عرفاتی)

بربت عابدینی

(بربت عابدینی)

استاد نریمان آبنوسی از معروف‏ترین سازند‏گان بربت ایرانی بوده است که شهرتی جهانی دارد و سازهایش که به نام ساز نریمان شناخته می‏شود بسیار نفیس و خوش‏صداست. بربت‏های ساخت ایشان امروز جزو آثار ارزشمند و قیمتی هستند. از دیگر سازندگان خوب بربت ایران می‏توان استاد عرفاتی، استاد عابدینی و استاد دادویی را نام برد که از سازهایشان استفاده کرده‏ام و در جریان ساخت و جزییات کارشان هستم.

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم مرداد ۱۳۸۸ساعت 21:11  توسط بربت نواز  |